- Suspension files made from heavyweight coloured manilla
- Over 50 percent recycled
- Pre-scored for use with two-piece filing clips
- Supplied complete with clear plastic tabs and white card tab inserts
- V-base 15mm capacity
- Size: Foolscap
- Colour: Green
<
>
5 Star Office Suspension File with Tabs and Inserts Manilla 15mm V-base 180gsm Foolscap Green [Pack 50]
137 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | 72% Biodegradable |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Manufacturer | Spicers |
| Grammage | 180gsm |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Q-Connect Foolscap Tabbed Suspension Files are ideal for economical filing. Pre-punched for 2-piece filing clips and made from attractive and durable green manilla, these files are a great option for filing at home or in the office. These files are foolscap size (388m wide, 240mm deep) to fit a wide range of files and cabinets. Supplied complete with snap on tabs and white inserts for labelling, this pack contains 50 suspension files.
Alternative Products
-
Product Code: WX21001724 Stock Available
-
Product Code: 3215206 Stock Available
-
Product Code: 32154021 Stock Available
-
Rexel Crystalfile Extra Suspension File Polypropylene 15mm V-base Foolscap Green Ref 70628 [Pack 25]Product Code: 3215704 Stock Available
-
Product Code: 40502851 Stock Available
-
Product Code: 20844815 Stock Available
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: 87953310 Stock Available
-
Product Code: 405008240 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
