People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black/Teal |
| Size | A4 |
| Base Dimensions | 430x75mm |
| Cut Length | 300mm |
| Cut Capacity | 12 Sheets |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 80x90x510mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| On Promotion | No |
| Warranty | 36 months |
| Weight | 1.24kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Sustainability
Description
The Avery A4 Compact Trimmer is a perfect trimmer for the home or small office which have low volume needs. Its produced from lightweight aluminium which gives it strength and durability and also portable. It can fold up for easy storage and carrying.
Other features include a self sharpening blade wihich is safely enclosed within the cutterhead and has a cut capacity of 12 sheets
Alternative Products
-
Product Code: 4046572206 Stock Available
-
Product Code: 831220266 Stock Available
-
Product Code: 84282625 Stock Available
-
Product Code: 404656423 Stock Available
-
Product Code: 31389425 Stock Available
-
Product Code: 313892112 Stock Available
-
Product Code: 31586044 Stock Available
-
Product Code: 3138108 Stock Available
-
Product Code: 34279910 Stock Available
