- Pack of 10
- Maximum strength, transfer file with locking tab lid
- FastFold automatic assembly
- Suitable for storage of A4, foolscap, or legal size paperwork
- Internal dimensions: W127 x D359 x H254mm
- Colour: Blue
- Compatible with Premium storage boxes
- Made from 100% recycled board
<
>
Bankers Box by Fellowes Premium Transfer File Blue and White Ref 5902-FF [Pack 10]
98 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue/White |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | FSC Certified |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 129x372x258mm |
| Dimensions | WxDxH: 129x372x258mm (External) |
| Assembly Type | Fastfold |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Internal Dimensions | 127x359x254mm |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Storage For | A4 & Foolscap papers |
| Weight | 159g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | File |
Sustainability
Description
This Bankers Box premium transfer file features FastFold automatic assembly and is suitable for storing both A4 and foolscap paperwork. This high strength transfer file also features an extra large spine label for quick and easy identification. Compatible with Bankers Box premium storage boxes, this pack contains 10 blue transfer files measuring W127 x D359 x H254mm.
