- High quality water cooled split air conditioning unit, designed for cooling a range of commercial and industrial spaces such as data centres as well as offices, factories, workshops, warehouses, events and other large scale cooling jobs
- 14.6kW cooling capacity
- Main unit airflow m³/hr: 2,200m³ (max)
- Cooling capacity: 49,476 btu
- Fully portable with lockable castors
- Comprises a main unit and outdoor section that can be up to 35m apart (with umbilical line), no need for ducting
- 5m umbilical line supplied as standard (additional 10m umbilical hose sections available separately, to create a maximum overall length of 35m per unit)
- Industry leading use of EC fan technology with variable fan speed control, minimise noise output and maximise efficiency
- Uses Low GWP (Global Warming Potential) refrigerant R454C, making it over 95% less harmful to the environment than some traditional types of refrigerant
- Digital thermostat allows a required temperature to be set, auto on/off functionality maintains desired temperature
<
>
Commercial low GWP split air conditioner unit 14.6kW
Product Details
General Information
| Colour | White |
| BTU Rating | 49476 |
| Dimensions | 670x450x1835mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Power | 14.6kW |
| Weight | 175kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Slingsby |
| Type | Air Conditioners |
Description
Airflow m3/hr: 2200.
Colour: White.
Cooling Capacity btu: 49476.
Cooling Capacity kW: 14.6.
Current A: 25.
Depth mm: 450.
GTIN: 5052105662794.
Heating Capacity btu/hr: 0.
Heating Capacity kW: 0.
Height mm: 1835.
No. of Speed: 1.
Tank Capacity L: 0.
Weight kg: 175.
Width mm: 670.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
