- High quality water cooled split air conditioning unit, designed for cooling a range of commercial and industrial spaces such as server rooms and data centres as well as offices, classrooms, workshops, warehouses and more
- 7.4kW cooling capacity
- Main unit airflow m³/hr: 1,100m³ (max)
- Cooling capacity: 24,909 btu
- Fully portable with lockable castors
- Comprises a main unit and outdoor section that can be up to 35m apart (with umbilical line), no need for ducting
- 5m umbilical line supplied as standard (additional 10m umbilical hose sections available separately, to create a maximum overall length of 35m per unit)
- Industry leading use of EC fan technology with variable fan speed control, minimise noise output and maximise efficiency
- Uses Low GWP (Global Warming Potential) refrigerant R454C, making it over 95% less harmful to the environment than some traditional types of refrigerant
- Digital thermostat allows a required temperature to be set, auto on/off functionality maintains desired temperature
<
>
Commercial low GWP split air conditioner unit 7.4kW
Product Details
General Information
| Colour | White |
| BTU Rating | 24909 |
| Dimensions | 805x382x1308mm |
| Power | 7.4kW |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 112kg |
Product Information
| Brand | Slingsby |
| Type | Air Conditioners |
Description
Airflow m3/hr: 1100.
Colour: White.
Cooling Capacity btu: 24909.
Cooling Capacity kW: 7.4.
Current A: 12.5.
Depth mm: 382.
GTIN: 5052105662787.
Heating Capacity btu/hr: 0.
Heating Capacity kW: 0.
Height mm: 1308.
Max. Air Flow m3/hr: 1100.
No. of Speed: 1.
Noise Rating dB: 65.
Tank Capacity L: 0.
Weight kg: 112.
Width mm: 805.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
