- High quality portable air conditioning unit, designed for cooling a range of commercial and industrial spaces such as offices, classrooms, workshops, warehouses and more
- 6kW cooling capacity
- Evaporator airflow m³/hr: 1,198m³ (max)
- Cooling capacity: 22,179 btu
- Suitable for areas up to 150m³
- Fully portable with lockable castors
- Unique airflow delivery system enables more manageable ducting and powers exhaust air out more efficiently
- Supplied with 2.5m of insulated exhaust ducting and 2 x 500mm click stop cooling duct (can exhaust up to 10m with extra ducting available separately)
- Industry leading use of EC fan technology with variable fan speed control, minimise noise output and maximise efficiency
- Dual outlets included as standard allow two areas to be cooled from one unit
<
>
Commercial portable low GWP air conditioner 6kW
Product Details
General Information
| Colour | White |
| BTU Rating | 22179 |
| Dimensions | 526x774x1086mm |
| Power | 6.5kW |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Ideal Room Size | 150 Sq Metres |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 92kg |
Product Information
| Brand | Slingsby |
| Type | Air Conditioners |
Description
Airflow m3/hr: 1198.
Colour: White.
Cooling Capacity btu: 22179.
Cooling Capacity kW: 6.5.
Current A: 8.
Depth mm: 774.
GTIN: 5052105662763.
Heating Capacity btu/hr: 0.
Heating Capacity kW: 0.
Height mm: 1086.
Max. Air Flow m3/hr: 1198.
No. of Speed: 1.
Noise Rating dB: 65.
Tank Capacity L: 8.
Weight kg: 92.
Width mm: 526.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
