- Elba® Board Ring Binders made from strong board for durability
- Spine label for easy identification of contents
- Capacity: 250 Sheets
- 2 O-Rings
- Colour: Black
- Size A4+
- Brightly coloured ring binder made from strong paper covered board
- Use with punched pockets and dividers without overhang due to the wider A4+ size
- 30mm spine with 25mm capacity which can hold up to 250 sheets
- 2 O-rings hold the papers securely in place
- Spine label for easy identification of different projects
<
>
Elba Ring Binder Paper On Board 2 O-Ring 25mm Size A4 Plus Black Ref 400033495
People who bought this also bought
-
Product Code: 2960771004 Stock Available
-
5 Star Office Permanent Marker Xylene/Toluene-free Smear proof Chisel Tip 1-4mm Line Black [Pack 12]Product Code: 296034731 Stock Available
-
Product Code: 2966382070 Stock Available
-
Product Code: A4PAP485 Stock Available
-
Product Code: A4PAP3165 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 230x315x40mm |
| Capacity | 200 Sheets |
| Manufacturer | Hamelin |
| Orientation | Portrait |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | Paper On Board |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 240g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Binder |
Description
File your paperwork in this strong board ring binder. Ideal to use with punched pockets and dividers due to the wider A4+ size. The 2 O-rings hold the papers securely in place and the spine label allows you to easily identify different projects or folders. Take this ring binder with you on the go, or store in your office or home for smart organisation of your documents.
