- Original Epson t0711h Durabrite ultra high capacity Black ink cartridge (twin pack) t07114h.
- Suitable for the following printers: Epson Stylus bx310fn Epson Stylus d120 Epson Stylus dx7400 Epson Stylus dx7450 Epson Stylus dx8400 Epson Stylus dx8450 Epson.
<
>
Epson T0711H Giraffe Black Standard Capacity Ink Cartridge Twinpack 2 x 11ml (Pack 2) - C13T07114H10
14 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - Epson Stylus SX610FW\n- Epson Stylus SX600FW\n- Epson Stylus SX515W\n- Epson Stylus SX510W\n- Epson Stylus SX415\n- Epson Stylus SX410\n- Epson Stylus SX405WiFi\n- Epson Stylus SX405\n- Epson Stylus SX400\n- Epson Stylus SX218\n- Epson Stylus SX215\n- Epson Stylus SX210\n- Epson Stylus SX205\n- Epson Stylus SX200\n- Epson Stylus Office BX610FW\n- Epson Stylus Office BX600FW\n- Epson Stylus Office BX310FN\n- Epson Stylus Office BX300F\n- Epson Stylus Office B40W\n- Epson Stylus Office B1100\n- Epson Stylus DX9400F Wifi-Edition\n- Epson Stylus DX9400F\n- Epson Stylus DX8450\n- Epson Stylus DX8400\n- Epson Stylus DX7450\n- Epson Stylus DX7400\n- Epson Stylus D120 Network Edition\n- Epson Stylus D120 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T07114H10 |
| Country of origin | China |
| Width | 141 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 88 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 43 mm |
| Package height | 120 mm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 150 cm |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 150 cm |
| Products per pallet (UK) | 1800 pc(s) |
| Products per pallet layer | 180 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 180 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
