- Size: A4
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Made from durable polypropylene
- Holds up to 580 sheets
- Presentation ring binder
- 4 D-ring mechanism
- Colour: white
<
>
Esselte FSC Presentation Ring Binder Polypropylene 4 D-Ring 60mm A4 White Ref 49706
146 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX240013186 Stock Available
-
SSeco Pocket Polypropylene Oxo-biodegradable Top-opening 80 Micron A4 Glass Clear Ref PP80 [Pack 50]Product Code: 41166862 Stock Available
-
Product Code: 913004117 Stock Available
-
Product Code: KF108485385 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSCĀ® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 288x319x86mm |
| Capacity | 580 Sheets |
| Clear Pocket | Front Cover and Spine |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 60mm Spine |
| Weight | 580g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 60mm capacity which can hold up to 580 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 1 white presentation ring binder.
