- Original HP 344 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~560 pages); 1 Magenta (~560 pages); 1 Yellow (~560 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Designed for frequent or high volume users – both at home and in the business/commercial environment – who are looking for a high yield as well as high quality results and trouble-free performance.
- Depend on Original HP 344 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
<
>
Hewlett Packard [HP] No.344 Inkjet Cartridge Page Life 560pp 14ml Tri-Colour Ref C9363EE
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 344 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 560 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | C9363EE |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 49.9 g |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 79.6 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.17 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780930; (UUS) 884962780565 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780930, 884962780565 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
