- Original HP 643A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~10,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for offices that print color business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 643A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 643A Laser Toner Cartridge Page Life 10000pp Cyan Ref Q5951A
1 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 643 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q5951A |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 400 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 268 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 148 x 268 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 268 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 197 kg |
| Pallet weight (EU) | 130 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160493886 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
