- FIRE PROTECTION (DATA) – Tested to Swedish NT Fire 017 – 60dis standard, providing 60 minutes fire protection for computer backup tapes
- WATER RESISTANCE – Twin water resistant seals provide an airtight water resistant inner compartment for your computer media
- SECURITY PROTECTION – The safe is recommended for an overnight cash risk of £1,500.00 or £15,000.00 valuables
- DROP TEST – Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building
- SPECIAL FEATURES – Fitted with 4 internal key hooks
- LOCKING – Fitted with a high quality key lock supplied with two keys
- FITTINGS – Supplied with 1 shelf
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
- DELIVERY - POA
Phoenix Datacare DS2001K Size 1 Data Safe with Key Lock
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Cash Rating | Overnight: £1,500.00 |
| Capacity | 7 Litres |
| Dimensions (WxDxH) | 350x430x420mm |
| Fire Rating - Data | 60 Minutes |
| Fire Rating - Digital Media | 60 Minutes |
| Form | Data Fire Safe |
| Drop Tested | Yes |
| Lock Type | Key Lock |
| Internal Dimensions | 150x195x240mm |
| Internal Volume | 1-10 Litres |
| Manufacturer | Phoenix |
| Number Of Shelves | 1 Adjustable Shelf |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Valuables Cover | Overnight:£15,000.00 |
| Waterproof | Water-resistant |
| Weight | 43kg |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX DATACARE is designed to meet the requirement of a large capacity fire protection unit for computer backup tapes and digital media such as CD's, DVD's and memory sticks. Suitable for use in residential or business premises.
FIRE PROTECTION (DATA) - Tested to Swedish NT Fire 017 - 60dis (Size 1), 90dis (Size 2) or 120dis (Size 3) standard, providing 60, 90 or 120 minutes fire protection respectively for computer backup tapes | WATER RESISTANCE - Twin water resistant seals provide an airtight water resistant inner compartment for your computer media | SECURITY PROTECTION - The safe is recommended for an overnight cash risk of £1,500.00 or £15,000.00 valuables | DROP TEST - Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building | SPECIAL FEATURES - Fitted with 4 internal key hooks | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
FITTING OPTIONS:-
Size 1 - Supplied with 1 shelf
Size 2 - Supplied with 2 shelves
Size 3 - Comes complete with 2 height adjustable shelves and can also be fitted with pull out media trays as an optional extra
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden code & scrambled code that can be programmed as standard
Fingerprint - Fitted with an advanced high security touchscreen keypad & fingerprint lock with clear LED display, internal alarm, dual control, hidden code and scrambled code that can be programmed as standard with up to 128 fingerprints
Key - Fitted with a high quality key lock supplied with two keys
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.
