- Regular size towel in a slim format, 1-ply
- Sheet size 295x190mm
- Strong and highly absorbent without breaking up when wet
- Consistent quality, at an affordable price
- EU Ecolabel accredited
- Boxed 16 x Sleeves of 110 Sheets = 1760 Sheets
- Multifold hand towels that dispense one at a time, reducing waste and keeping refill frequency and costs to a minimum
- Made using our unique Airflex* Technology
- Soft, strong & highly absorbent, even when wet
- The unique design of Scott® Slimfold hand towels fits the tightest spaces inside or outside of the washroom
- Compatible with the Aquarius™ Slimfold Folded Hand Towel Dispenser (product code U7024)
Scott Slimfold Hand Towels 295x190mm 110 Towels per Sleeve Ref 5856 [Pack 16 Sleeves]
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC F1/F2/F3 Certified |
| For Use With | Aquarius U7024 |
| Dimensions (WxDxH) | 210x470x206mm |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Sheets Per Sleeve | Approx 110 Sheets |
| Sheet Size | 190x295mm |
| Thickness | 1 Ply |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Weight | 4.50kg |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Sanitary Refills |
Description
Elevate your washroom experience with trusted and familiar Scott® washroom solutions, designed to help you support hygiene standards without compromising on quality and value. Scott® Slimfold™ Hand Towels are designed to be softer, more absorbent and stronger than conventional paper towels, providing consistent quality at an affordable price. The unique Airflex™ technology ensures that each lightweight single-ply disposable hand towel is absorbent and strong, even when wet, preventing them from becoming soggy or ripping. The clever Slimfold™ six-panel design of these folded paper towels keeps them compact and helps to prevent paper towels from ripping when being pulled from the dispenser, and also ensures only single multifold paper towels are dispensed each time, reducing mess and wastage. These paper hand towels, for dispenser use, are compatible with the Aquarius™ Slimfold™ Folded Hand Towel Dispenser (product code U7024). Individual hand towel sheet size: 29.5cm (L) x 19cm (W).
