- Effective moisturising and solvent free wipes for cleaning hands, tools and machinery
- Advanced formulation that both conditions hands and reduces skin dryness
- Specially designed and patented three layered fabric
- Triple action moist wipe to dissolve and capture soiling
- Easy to use dispensing tub
- Perfect for cleaning hands, tools and machinery
- Wipes come pre-saturated, removing the need to add soap, gel or water
- Wipes have a rough side for scrubbing and a smooth side for cleaning and finishing
- Packaged in a centrefeed bucket, the wipers are dispensed one at a time to reduce waste and maintain hygiene
<
>
Wypall Kimtuf Hand Cleaning Wipes Bucket Ref 7775 [90 Wipes]
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Cloth/Sheet Size | 270x270mm |
| Dimensions (WxDxH) | 407x613x190mm |
| Form | General Purpose Cloths |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Weight | 8.97kg |
| Warranty | 6 Months Warranty |
Product Information
| Brand | WypAll? |
| Type | General Purpose Cloths |
Description
WypAll® cleaning wipes are the perfect product for a variety of jobs that require a portable cleaning solution. Pre-saturated for maximum convenience, removing the need to add soap, gel or water, these wipes have a rough side for scrubbing and a smooth side to clean and finish. These refills are dispensed individually and hygienically via a centrefeed canister to help reduce waste. Individual sheet size 27cm (L) x 27cm (W). Compatible with WypAll® Cleaning Wipes Refill buckets (product code 7775).
