- QuickDRY™ material ensures smudge free results on standard inkjet printers
- Label size perfectly optimised for all standard envelopes
- Compatible with most mass mailing platforms
- Label size: 38.1x21.2mm
- 65 labels per sheet
- Print your labels with FREE Avery Design & Print online label creator. Visit avery.co.uk/print
- QuickDRY™ material ensures smudge free results on standard inkjet printers
- Outstanding print quality with vivid colours for creating sharp text and images
- Label sizes perfectly optimised for all standard envelopes
Avery Mini Address Labels Inkjet 65 per Sheet 38.1x21.2mm White Ref J8651-100 [6500 Labels]
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Country of Origin | UK |
| Adhesive Type | Permanent |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| For Copiers | No |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Weight | 1.14kg |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Small Labels |
Sustainability
Description
For mailings large and small, Avery Address Labels give a smart, professional look that creates a lasting impression when sending mail to your contacts. Our inkjet mailing labels come with our special QuickDRY™ promise, ensuring smudge free results with your inkjet printer so you can confidently apply the label straight onto your envelopes without any smudge marks. Whether you’re printing in black and white or adding colour, these super white labels will look sharp and smart on your envelopes and small packages.
With the free template software, Avery Design & Print, you can easily create mailing labels with your company logo for instant brand recognition. Whether you choose a pre-designed label template or start from scratch with your own design, you can trust our software to deliver smart, stand-out results.
The label format is 38.1 x 21.2mm with 65 labels per sheet.
Alternative Products
-
Product Code: 301354551 Stock Available
-
Product Code: 319354292 Stock Available
-
Product Code: 3013552 Stock Available
-
Product Code: 402053751 Stock Available
-
Product Code: 842591220 Stock Available
-
Product Code: 842427140 Stock Available
-
Product Code: 842435327 Stock Available
-
Product Code: 90006073 Stock Available
-
Product Code: 42137695 Stock Available
-
Product Code: 403906610 Stock Available
-
Product Code: 57224655 Stock Available
-
Product Code: 403907875 Stock Available
-
Product Code: 8426051 Stock Available
-
Product Code: 842419201 Stock Available
-
Product Code: 842613143 Stock Available
-
Product Code: 30136515 Stock Available
-
Product Code: 307555189 Stock Available
-
Product Code: 87903755 Stock Available
