- Ideal for presentations, projects and sales pitches
- Binding combs for professional-looking bound documents
- Suitable for any 21-ring comb binding machine
- Colour: Black
- Capacity: 16mm (101-120 80gsm pages)
- No need for bulky binders
- Use with A4 plastic covers
- Pack of 100
- Length: 30cm
<
>
Fellowes A4 Plastic Binding Combs 16mm Black (Pack of 100) 5347302
12 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF02161165 Stock Available
-
Product Code: KF01453193 Stock Available
-
Product Code: KF014541435 Stock Available
-
Product Code: 83198022 Stock Available
-
Product Code: BB5346138 Stock Available
-
Product Code: K76303281 Stock Available
-
Product Code: 80299926 Stock Available
-
Product Code: 85491350 Stock Available
-
Product Code: 297498168 Stock Available
-
Product Code: A4PAP3150 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 16x16x300mm |
| Diameter/Spine Width | 16mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Material | Plastic |
| Max Capacity | 120 Sheets |
| Weight | 10g |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Spines & Combs |
Sustainability
Description
This pack of 100 binding combs provides a professional looking solution to presenting projects, sales pitches and various other multi-document collations. Measuring 30cm in length and suitable for A4 documents, these binding combs are an attractive and space saving way to keep materials together without the need for bulky binders or lever arch files. They can also be used with plastic covers for a wipe-clean finish on important documentation. These 16mm combs provide a capacity of 101-120 80gsm sheets of paper and are made from high quality black plastic. Use with any 21-ring comb binder.
