- Grey cloud effect paper over strengthened board, for a durable file
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Comes with compressor for added security
- Reinforced bottom edge to avoid scuffs and for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelf
<
>
5 Star Office Lever Arch File A4 Cloud Cover [Pack 10]
172 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| File Colour | Cloudy Grey |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a cloud effect paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X5 Stock Available
-
Product Code: 33286165 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147180 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114514 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061527 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029176 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013963 Stock Available
