- High capacity A4 Polypropylene Lever Arch File in blue, ideal for professional organisation both at home and in the office
- Extra wide 80mm spine holds up to 600 A4 sheets (80 gsm), with spine label for easy referencing
- Finger ring in the spine to allow easy shelf retrieval and metal edged corners to protect and prevent scuffing the file
- Stylish Colorado range of colourful files with an easy open arch lock mechanism and matching ‘two tone’ compressor bar for a secure closure
- Content: 10x Rexel Colorado A4 80mm Polypropylene Level Arch File, Blue, 28143EAST, Dimensions: (WxHxD): 80 x 318 x 285mm, for standard two hole punching
<
>
Rexel Colorado Lever Arch File Plastic 80mm Spine A4 Blue Ref 28143EAST [Pack 10]
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Blue |
| Dimensions | 81x286x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 286x318x81mm |
| Capacity | 700 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Rexel Colorado lever arch file is ideal for use within the office for presentations, reports or storing up to 600 sheets of paper. Featuring an embossed, easy-clean cover with an interior compressor bar to secure documentation. The file has an 80mm spine and high quality, lever arch mechanism, offering easy access and retrieval of contents. Supplied in blue, this A4 file has metal edged corners to prevent scuffing for durable, long lasting use.
Alternative Products
-
Product Code: 340344137 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
