- Strong, durable board covers
- A4 Board lever arch file
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Capacity: 70mm
- Metal reinforced edge
- Size: A4
- Colour: blue
- Pack of 10
<
>
Elba Lever Arch File A4 Coloured Paper on Board Capacity 70mm Blue Ref 100202215 [Pack 10]
49 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Blue |
| Dimensions | 80x290x318mm |
| Capacity | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Minimum 90% |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | Hamelin |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 455g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Elba file features a standard lever arch mechanism with a 70mm capacity for filing A4 documents. Made from strong board, the file features a metal reinforced edge and metal thumb hole for easy retrieval from a shelf. This product is made from 76% recycled materials. This pack contains 10 blue lever arch files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: 42370975 Stock Available
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 4952645 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
