- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Office Lever Arch File Fcap Red [Pack 10]
86 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. Foolscap. Red. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: 297498171 Stock Available
