- Durable polypropylene construction
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Metal shoes for protection
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- A4 lever arch file
- Spine label holder
- Colour: blue
- Pack of 10
<
>
Leitz FSC Lever Arch File Plastic 80mm Spine A4 Blue Ref 10101035 [Pack 10]
22 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix, 90% Recyclable |
| File Colour | Blue |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 70% |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | Plastic |
| Laminated | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Slotted Cover | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 blue files.
Alternative Products
-
Product Code: 42370975 Stock Available
-
Product Code: 340344137 Stock Available
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 4952645 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 405114530 Stock Available
-
Product Code: 81763474 Stock Available
-
Product Code: 81762647 Stock Available
-
Elba Panorama Presentation Lever Arch File PP 2 D-Ring 70mm Capacity A4 White Ref 400008436 [Pack 5]Product Code: 4014636185 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061523 Stock Available
-
Product Code: 32062112 Stock Available
-
Product Code: 33767413 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
