- Durable polypropylene construction
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Metal shoes for protection
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- A4 lever arch file
- Spine label holder
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Leitz Lever Arch File Plastic 80mm Spine A4 White Ref 10101001 [Pack 10]
13 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | White |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 600 Sheets |
| Recycled Product | Minimum 85% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 white files.
Alternative Products
-
Product Code: 405114530 Stock Available
-
Product Code: 81763474 Stock Available
-
Product Code: 81762647 Stock Available
-
Elba Panorama Presentation Lever Arch File PP 2 D-Ring 70mm Capacity A4 White Ref 400008436 [Pack 5]Product Code: 4014636185 Stock Available
-
Product Code: 32061523 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: 32062112 Stock Available
-
Product Code: KF2002455 Stock Available
