- Capacity: 80mm
- Keeps documents orderly and helps with filing
- Size: Foolscap
- Thumbhole and radio rings make filing easy
- Heavy duty board perfect for office use
- Lever arch file opens to 180 degrees for easy access to files
- Colour: Stylish marbled grey effect
- Pack of 10 files
<
>
Leitz Standard Lever Arch File 80mm Spine Foolscap Black Ref 10821095 [Pack 10]
People who bought this also bought
-
Product Code: KF260733909 Stock Available
-
Product Code: 340336111 Stock Available
-
Product Code: 531520291 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: KF25001358 Stock Available
-
Product Code: 29008210 Stock Available
-
Product Code: 4054591883 Stock Available
-
Product Code: 220886195 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSCĀ® Mix, 95% Recyclable |
| File Colour | Black |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 81x285x348mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Minimum 90% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 500g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
These high quality foolscap lever arch files from Letiz are designed for frequent use, particularly in the office. The binder has a superior 180 degree opening, meaning that documents can be accessed with ease. The durable board construction withstands even long lasting, heavy duty use with a large 80mm capacity. This pack contains 10 files with a stylish marbled grey effect. The spine is coloured black for easy identification and implementing colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
