- 80mm filing capacity
- A3 landscape lever arch file
- Tin-plated compressor bar
- One-piece board covered in black/green cloud effect paper
- Aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf
- Pack of 2 files
<
>
Rexel Classic Lever Arch File Unslotted 80mm Spine Oblong A3 Cloudy Grey Ref 26435EAST [Pack 2]
22 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A3 |
| File Colour | Black/Green Cloud |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 334x494x122mm |
| Dimensions | 81x318x482mm |
| Capacity | 80mm |
| Country of Origin | Malaysia |
| Orientation | Landscape |
| Mechanism Size | 80mm |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Minimum 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Weight | 1.27kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Lever Arch File |
Description
This premium quality Rexel lever arch file features a board construction covered in black and green, cloud effect paper with an 80mm PVC spine. Suitable for filing up to 600 A3 sheets, this lever arch file has a landscape orientation with an aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf. The sturdy lever arch mechanism also features a tin-plated compressor for long lasting use. This pack contains two A3 lever arch files.
Alternative Products
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 930515154 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: 297498171 Stock Available
