- Pack of 10
- Reinforced bottom edge for long lasting use
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- A4 lever arch files for document organisation
- Colour: Black
- Size: A4
- Capacity: 80mm
- Marble effect paper over durable board
<
>
Elba Rado Lever Arch File A4 Cloud Paper Slotted Cover 80mm Spine Ref B1042809 [Pack 10]
9 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| File Colour | Cloud |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 80x318x290mm |
| Capacity | 630 Sheets |
| Material | Paper On Board |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Manufacturer | Hamelin |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Elba Lever Arch File, suitable for filing A4 documents. It has a 80mm filing capacity and features a thumb hole for easy retrieval from a shelf and a reinforced bottom edge for long lasting use. The lever arch file is made from durable board with a marbled black paper covering. This pack contains 10 A4 lever arch files.
Alternative Products
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 4952645 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
