- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Office Lever Arch File Fcap Green [Pack 10]
21 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| File Colour | Green |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. Foolscap. Green. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524817 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032121 Stock Available
-
Product Code: KF20002182 Stock Available
-
Product Code: 297498168 Stock Available
