- Pack of 10 files
- Colour: Stylish marbled grey effect
- Lever arch file opens to 180 degrees for easy access to files
- Heavy duty board perfect for office use
- Thumbhole and radio rings make filing easy
- Size: A4
- Keeps documents orderly and helps with filing
- Capacity: 80mm
<
>
Leitz FSC Standard Lever Arch File 80mm Capacity A4 Black Ref 10801095 [Pack 10]
22 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSCĀ® Mix, 95% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Slotted Cover | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
These high quality lever arch files from Letiz are designed for frequent use, particularly in the office. The file has a superior 180 degree opening, meaning that documents can be accessed with ease. The durable board construction withstands even long lasting, heavy duty use with a large 80mm capacity. This pack contains 10 files with a stylish marbled grey effect. The spine is coloured black for easy identification and implementing colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
