- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening than standard files and 20% faster filing
- With thumbhole , rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of label for easier personalisation
- 600 A4 sheet capacity
- 5 year guarantee: prongs always aligned and tested over 12,000 times
- FSC® Certified
- Colour: Red
- Size: A4
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Classic marbled paper cover ensures scratch resistance and extra protection
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Glued spine label for easy personalisation
- 600 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism, Blue Angel, FSC® certified
<
>
Leitz FSC Standard Lever Arch File 80mm Capacity A4 Red Ref 10801025 [Pack 10]
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 95% Recyclable |
| File Colour | Red |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Lever Arch File |
Description
Standard Lever Arch Files. 180° mechanism making filing faster and easier, mechanism lifts up and opens back 180°. Design allows you to file both sides of the lever arch mechanism. Premium quality lever arch files with a dark grey marbled paper covering and coloured spines. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 80mm spine width holds up to 600 sheets of A4 paper.
Alternative Products
-
Product Code: 42371751 Stock Available
-
Product Code: 33292621 Stock Available
-
Product Code: 33288886 Stock Available
-
Product Code: 33287X4 Stock Available
-
Product Code: 33286163 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 2114513 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
