- Colour: Black
- Spine label holder
- Pack of 10
- Lever arch file for A4 and foolscap documents
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene construction
<
>
Leitz FSC Lever Arch File Plastic 80mm Spine Foolscap Black Ref 11101195 [Pack 10]
3 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Environment Support | 95% Recyclable |
| Dimensions | 80x286x348mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 500g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 or foolscap 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 black files.
Alternative Products
-
Product Code: 91318733 Stock Available
-
Product Code: 4951019 Stock Available
-
Product Code: 49525626 Stock Available
-
Product Code: 49524813 Stock Available
-
Product Code: 49519144 Stock Available
-
Product Code: 49517549 Stock Available
-
Product Code: 28222222 Stock Available
-
Product Code: 85409322 Stock Available
-
Product Code: 32061722 Stock Available
-
Product Code: 297498171 Stock Available
