- GBC Wire binding elements allows documents to open 360°
- 3:1 pitch (34 holes) is suitable for all Standard Wire Machines
- For use with all 21-ring wire binding machines
- Size: 12mm
- Capacity: 100 sheets
- Colour: White
- Packed 100
- Professional: WireBind is the premium choice for a truly professional document finish
- Durable: the tough metal WireBind construction binds documents firmly, ensuring page security and a lasting finish
- Secure: ideal for confidential documents; pages can only be removed if wire is destroyed
- Wide range of sizes and a choice of 3 colours
- For wire binding standard 3:1 or 2:1 pitch wire documents, please refer to our other GBC wire ranges
<
>
GBC Binding Wire Elements 21 Loop 100 Sheets 12mm White Ref IB165382 [Pack 100]
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Document Size | A4 |
| Country of Origin | Portugal |
| Diameter/Spine Width | 12mm |
| Dimensions | 124x321x281mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Max Capacity | 100 Sheets |
| Material | Metal |
| Weight | 912g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Binding doesn't get any easier! If you need permanently bound documents with a top quality, contemporary finish, the high-tech GBC WireBind spine is the ideal binding solution. From prestigious client proposals to annual reports, GBC WireBind will take your presentations to the next level. WireBind enables pages to lie flat and rotate 360 degrees for convenient note taking and photocopying. Documents are permanently bound and tamper-proof, so you can rest assured that your work will not only look good but will stay totally secure. 21-Loop Wires are suitable for use with Multi-functional, 21-loop comb/wire binding machines. Colour: black. 12mm. Binds up to 130 pages. Pack size: 100.
