People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 108 |
| Weight (kg) | 2.9 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/5cac8c66c4667f29d50001ea/da38034b/HPC6036A_TECH.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | C6036A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | C6036A |
| Paper Size | 36inx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Matte |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 963 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0088698171776 |
| Depth (mm) | 110 |
| Cross Sells | HPC6035A/HPC6810A/HPX4D37AE |
| Country Of Origin | Austria |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
The HP Bright White Inkjet Paper Continuous Roll is designed to be brighter and clearer than standard HP paper, ensuring better quality prints and colour reproduction. Use for printing charts and plans in engineering or architectural environments. It's sustainably sourced too, meaning you can enjoy environmentally-friendly printing.
Alternative Products
-
Hewlett Packard [HP] DesignJet Universal Bond Inkjet Paper 80gsm 24 inch Roll 610mmx45.7m Ref Q1396AProduct Code: 404997468 Stock Available
-
Product Code: 405000750 Stock Available
-
Product Code: HPC6569C13 Stock Available
-
Product Code: HPC6030C
-
Product Code: 40588069 Stock Available
-
Product Code: 38568446 Stock Available
