- Fixes ink for resistance to water and smudges
- Pack of 20 sheets
- Gloss coating for rich colours and crisp detail
- Produce lab-quality photos for framing and sharing
- Premium photo paper with glossy finish for printers
- Size: A3 (297x420mm)
- Heavy 250gsm paper
<
>
HP Advanced Glossy Photo Paper A3 250gsm (Pack of 20) Q8697A
22 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A3 |
| EAN | 0882780349650 |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Depth (mm) | 455 |
| Cross Sells | HPQ8696A/HT17041/MF17001/RX12195 |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Country of Harvest | Portugal/Brazil/Chile |
| Height (mm) | 455 |
| For Laser Printers | No |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | No |
| OEM | Q8697A |
| Paper Size | A3 |
| Paper Type | Photo Paper |
| Paper Finish | Gloss |
| Item Gauge (gsm) | 250 |
| Width (mm) | 315 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/3bbd9d3a/5cac908cc4667f5c16000204b8a03d7f.pdf |
| Weight (kg) | 1.0301 |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14121812 |
| SMPN | Q8697A |
| Pack Contains | 20 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Photo Paper |
Description
The HP Advanced Glossy Photo paper provides a premium 250gsm weight provides a look and feel with the same quality as lab-processed photos. It's a great way to reproduce your best memories for display in frames or photo albums. The glossy finish brings out vivid colours for extra impact. The material helps fix ink for resistance to water and smudges, so you can handle your photos straight from the printer.
Alternative Products
-
Product Code: 84446240 Stock Available
-
Product Code: EP4133258 Stock Available
-
Product Code: 804711213 Stock Available
-
Product Code: 81519513 Stock Available
-
Product Code: EP82993157 Stock Available
-
Product Code: EP4131670 Stock Available
-
Product Code: 37848135 Stock Available
-
Product Code: 404314723 Stock Available
-
Product Code: EPS041069
-
Product Code: 38541047 Stock Available
