- Unbreakable polycarbonate construction
- Wall-mounted document file pocket
- Plenty of space for documents and files
- Nest with other Wall File Pockets to save space
- Designed for A4 (210x297mm) documents
- Dimensions: W365 x H185 x D75mm
<
>
Literature Wall Pocket Landscape A4 Crystal Ref CP074YTCRYX10
23 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX270171349 Stock Available
-
Product Code: KF00233715 Stock Available
-
Product Code: BA767011298 Stock Available
-
Product Code: 907840
-
Product Code: KF21704112 Stock Available
-
Product Code: KF11048414 Stock Available
-
Product Code: KF01274348 Stock Available
-
Product Code: A4PAP3165 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | WxDxH: 365x75x185mm |
| Dimensions (WxDxH) | 365x85x75mm |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Material | Plastic |
| Orientation | Landscape |
| Material Thickness | 2.6mm |
| Pocket Size | A4 |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 214g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Pocket |
Description
The handy Deflecto Clear Wall File Pocket is made of unbreakable polycarbonate and has been designed for heavy duty use. You can nest two or more file pockets vertically on a wall to save even more space and provide storage for tons of documents, great for keeping desks clear or freeing up space in filing cabinets.
Alternative Products
-
Product Code: 84446240 Stock Available
-
Product Code: HPQ8697A22 Stock Available
-
Product Code: EP4133258 Stock Available
-
Product Code: 804711213 Stock Available
-
Product Code: 81519513 Stock Available
-
Product Code: EP82993157 Stock Available
-
Product Code: EP4131670 Stock Available
-
Product Code: 37848135 Stock Available
-
Product Code: 404328635 Stock Available
-
Product Code: EPS041069
-
Product Code: 38541047 Stock Available
-
Product Code: 4049285
-
Product Code: 4049292
-
Product Code: 4049302
-
Product Code: 841188738 Stock Available
