- 2 D-ring mechanism with 25mm capacity
- Presentation ring binder
- Holds up to 230 sheets
- Made from durable polypropylene
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Size: A4
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Esselte 25mm 2 D-Ring Presentation Binder A4 White (Pack of 10) 49737
43 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSCĀ® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 319x44x260mm |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 350g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity, which can hold up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 10 white presentation ring binders.
Alternative Products
-
Product Code: 93313514 Stock Available
-
Product Code: 93312727 Stock Available
-
Product Code: 93311938 Stock Available
-
Product Code: 93310139 Stock Available
-
Product Code: 93305413 Stock Available
-
Product Code: 93303813 Stock Available
-
Product Code: 93303174 Stock Available
-
Product Code: 93302312 Stock Available
-
Product Code: 93301539 Stock Available
-
Product Code: 9330121 Stock Available
-
Product Code: 93300791 Stock Available
-
Product Code: 93300428 Stock Available
-
Product Code: 69199X39 Stock Available
-
Product Code: 69200624 Stock Available
-
Product Code: 86625329 Stock Available
-
Product Code: 2333668 Stock Available
-
Product Code: 40049175 Stock Available
-
Product Code: 62731922 Stock Available
-
Product Code: 86624536 Stock Available
-
Product Code: 86623741 Stock Available
-
Product Code: 86622943 Stock Available
