- Features a large transparent cover pocket
- Durable four ring presentation binders manufactured from heavy-duty board covered in wipe clean polypropylene
- Clear front and spine pockets to allow for easy personalisation
- Foil welded around the edge and glued to board, unique to Esselte binders, prevents bubbles and ripples
- Contains 70-80% recycled material
- 40mm capacity
- Colour: White
- 2 outside pockets for customisation
- 40 mm, 4 D Ring mechanism
- 380 A4 sheet capacity (80 gsm)
- FSC® certified
<
>
Esselte FSC Presentation Ring Binder Polypropylene 4 D-Ring 40mm A4 White Ref 49704 [Pack 10]
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 275x319x62mm |
| Capacity | 380 Sheets |
| Clear Pocket | Front Cover and Spine |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 440g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
Esselte® Presentation Ring Binders are made from polypropylene covered FSC certified board. The embossed eco-friendly PP foil is glued on both sides and wedded at the edges for a smooth finish. Comes with pockets on the front cover and spine for personalisation. Extra wide format for use with punched pockets.
Consumer Delivery Expectation: Next working day
Alternative Products
-
Product Code: 93313514 Stock Available
-
Product Code: 93312727 Stock Available
-
Product Code: 93311938 Stock Available
-
Product Code: 93310139 Stock Available
-
Product Code: 93305413 Stock Available
-
Product Code: 93303813 Stock Available
-
Product Code: 93303174 Stock Available
-
Product Code: 93302312 Stock Available
-
Product Code: 93301539 Stock Available
-
Product Code: 9330121 Stock Available
-
Product Code: 93300791 Stock Available
-
Product Code: 93300428 Stock Available
-
Product Code: 69199X39 Stock Available
-
Product Code: 69200624 Stock Available
-
Product Code: 2333668 Stock Available
-
Product Code: 40049175 Stock Available
-
Product Code: 62731922 Stock Available
-
Product Code: ES4976043 Stock Available
