- Tough metal double wire construction to minimise flexing
- Suitable for GBC WireBind binding machines
- Pages will lie flat and rotate 360 degrees
- Capacity: 8mm
- Flexible: ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Binds up to 70 A4 sheets
- Pages are permanently bound and tamper-proof
- Colour: White
- Pack of 100 binding wires
<
>
GBC Binding Wire Elements 34 Loop for 70 Sheets 8mm A4 White Ref RG810570 [Pack 100]
25 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 324x202x86mm |
| Diameter/Spine Width | 8mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Material | Metal |
| Max Capacity | 70 Sheets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 734g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Create stylish, bound documents and reports with this pack of flexible and robust 8mm GBC binding wires. Made from tough metal to create a double wire construction, these binding wires allow 360 degree rotation of pages and enable them to lie flat for photocopying and note taking. Compatible with GBC WireBind binding machines, these A4 combs are capable of binding up to 70 sheets. This pack contains 100 white binding wires.
Alternative Products
-
Product Code: 40583805 Stock Available
-
Product Code: 40583148 Stock Available
-
Product Code: 40582767 Stock Available
-
Product Code: 405828284 Stock Available
-
Product Code: 85455745 Stock Available
-
Product Code: 8545493 Stock Available
-
Product Code: 4146433 Stock Available
-
Product Code: 40584034 Stock Available
-
Product Code: 8546032 Stock Available
-
Product Code: 8545813 Stock Available
-
Product Code: 8546111 Stock Available
-
Product Code: 8546385 Stock Available
-
Product Code: 4146007 Stock Available
