- The Nescafe brand is a real sign of quality with your customer
- Made from mountain-grown Arabica beans
- Ground 10 times finer to unlock the taste and rich aroma
- Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour
- Intensity 7
- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Serves up to 277 cups per tub
- Ideal for catering and office kitchens
- 500g tin
<
>
Nescafe Gold Blend Instant Coffee Tin 500g
969 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Pack Size | 500g |
| Pack Type | Tin |
| Decaffeinated | No |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 723g |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Nescafe Gold Blend is made from mountain-grown Arabica beans, ground 10 times finer to unlock their hidden taste and rich aroma. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. Intensity 7. This premium 500g catering tin has click-to-close technology to lock in freshness of flavour and the tin is fully recyclable. It will make approximately 277 cups of coffee, fuelling your workforce or family at home. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-960457
-
Product Code: 4093011
-
Product Code: 85717312 Stock Available
-
Product Code: 409160537 Stock Available
-
Product Code: 3904346042 Stock Available
-
Product Code: 83031310 Stock Available
-
Product Code: 390002232 Stock Available
-
Product Code: 4059632325 Stock Available
-
Product Code: 30051325 Stock Available
-
Product Code: 300512216 Stock Available
-
Product Code: 3911016995 Stock Available
-
Product Code: 3911291798 Stock Available
-
Product Code: 80201875 Stock Available
-
Product Code: 391110367 Stock Available
-
Product Code: 3910803681 Stock Available
-
Product Code: 391071764 Stock Available
-
Product Code: 301920638 Stock Available
-
Product Code: 882542
-
Product Code: 882526
