- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Serves up to 400 cups per tin
- Intensity 7
- Made from a special blend of mountain grown Arabica beans
- Ground 10 times finer to unlock the taste and rich aroma
- Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour
- 750g tin
- Fully recyclable tin
- Ideal for catering and office kitchens
<
>
Nescafe Gold Blend Instant Coffee Tin 750g
6042 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Decaffeinated | No |
| Pack Size | 750g |
| Pack Type | Tin |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x193mm |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 1.02kg |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Nescafe Gold Blend is made from mountain-grown Arabica beans, ground 10 times finer to unlock their hidden taste and rich aroma. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. Intensity 7. Premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength. It will make approximately 400 mugs of coffee. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-960457
-
Product Code: 4093011
-
Product Code: 85717312 Stock Available
-
Product Code: 409160537 Stock Available
-
Product Code: 83031310 Stock Available
-
Product Code: 390002232 Stock Available
-
Product Code: 4059632325 Stock Available
-
Product Code: 30051325 Stock Available
-
Product Code: 300512216 Stock Available
-
Product Code: 3911016995 Stock Available
-
Product Code: 3911291798 Stock Available
-
Product Code: 390423969 Stock Available
-
Product Code: 80201875 Stock Available
-
Product Code: 391110367 Stock Available
-
Product Code: 3910803681 Stock Available
-
Product Code: 391071764 Stock Available
-
Product Code: 301920638 Stock Available
-
Product Code: 882542
-
Product Code: 882526
