- Labels virtually disappear when applied
- Labels are made from a glossy material and are perfect for use on glass, polished surfaces, plastics and metal
- Durable (oil, dirt, splash & tear proof) guaranteeing a long-lasting result
- Strong adhesive, ideal for sealing products
- Label size: 210x297mm
- 1 label per sheet
- Print your labels with FREE Avery Design & Print online label creator. Visit avery.co.uk/print
- labels are made from a glossy material and are perfect for use on glass, polished surfaces, plastics and metal
Avery Crystal Clear Labels Laser 1 per Sheet 210x297mm Transparent Ref L7784-25 [25 Labels]
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Labels Per Sheet | 1 per Sheet |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 210x297mm |
| For Inkjet Printers | No |
| For Laser Printers | Yes |
| For Copiers | No |
| Form | A4 Sheets |
| Label Size | 210x297mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Material | Polyester Film |
| Weight | 380g |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Large Labels |
Sustainability
Description
Avery Crystal Clear Labels are the perfect way to give your projects a sleek, professional finish. These full A4 transparent labels virtually disappear when applied, making them ideal for windows, glossy surfaces, polished packaging, posters and signage.
Each label measures 210 x 297 mm, and with one label per sheet, you get maximum coverage for those bigger, bolder applications. The high-gloss polyester material gives you a sharp, printed-on look that elevates your designs.
They’re splash-proof, tear-proof, oil- and dirt-resistant, and made from PVC-free material for an environmentally friendly edge. The permanent adhesive ensures they stay firmly in place on a wide range of surfaces including metal, glass, plastic and more.
Designed for laser printers, these labels deliver clear, crisp print quality every time. And with Avery Design & Print, creating your custom design is a breeze. Simply drag, drop, and print from your browser – no design experience needed.
Alternative Products
-
Product Code: 39066240 Stock Available
-
Product Code: 82798313 Stock Available
-
Product Code: AV10623138 Stock Available
-
Product Code: AV8150917 Stock Available
-
Product Code: 39065544 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-500 [500 Labels]Product Code: 31771936 Stock Available
-
Product Code: 31772247 Stock Available
-
Product Code: 905084135 Stock Available
-
Product Code: 403863711 Stock Available
-
Product Code: 307553171 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 2 per Sheet 199.6x143.5mm Opaque White Ref L7168-250 [500 Labels]Product Code: 340690163 Stock Available
-
Product Code: 307550251 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-100 [100 Labels]Product Code: 307540170 Stock Available
-
Product Code: 307530166 Stock Available
