People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 4 per sheet |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Form | A4 Sheets |
| Manufacturer | Avery UK |
| Label Size | 139x99.1mm |
| Material | Paper |
| Weight | 1.14kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Large Labels |
Sustainability
Description
Make a lasting impression to your customers when sending your packages. Our inkjet address labels are tried and tested and make the professional handling of large and small dispatches so easy.
These parcel labels come with our special QuickDRYâ„¢ promise and dry instantly when printed through your inkjet printer so you can place them onto your packages straight after printing. Whether you are printing in black and white or adding colour, these super white labels will look sharp and smart on your packages.
With the free template software, Avery Design & Print, you can easily create address labels with your company logo for instant brand recognition. Whether you choose a pre-designed label template or start from scratch with your own design, you can trust our software to deliver smart, stand-out results.
The label format is 139 x 99.1mm with 4 labels per sheet and is an ideal size for applying to large envelopes and packages. Also great for many E-commerce platforms.
Alternative Products
-
Product Code: 82798313 Stock Available
-
Product Code: AV10623139 Stock Available
-
Product Code: AV8150917 Stock Available
-
Product Code: 39065545 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-500 [500 Labels]Product Code: 31771936 Stock Available
-
Product Code: 31772247 Stock Available
-
Product Code: 905084137 Stock Available
-
Product Code: 403863711 Stock Available
-
Product Code: 307553171 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 2 per Sheet 199.6x143.5mm Opaque White Ref L7168-250 [500 Labels]Product Code: 340690163 Stock Available
-
Product Code: 307550252 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-100 [100 Labels]Product Code: 307540171 Stock Available
-
Product Code: 307530166 Stock Available
