- Labels virtually disappear when applied
- Great for light coloured packages for that printed-on look
- Labels to suit all parcel shapes and sizes including tubes
- Compatible with most ecommerce platforms
- Print your labels with FREE Avery Design & Print online label creator. Visit avery.co.uk/print
Avery Inkjet Address Label 210x297mm 1 Per A4 Sheet Clear (Pack 25 Labels) J8567-25
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Labels Per Sheet | 1 per Sheet |
| For Inkjet Printers | Yes |
| Form | A4 Sheets |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Material | Polyester Film |
| Manufacturer | Avery UK |
| Label Size | 210x297mm |
| Weight | 370g |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Large Labels |
Description
Avery transparent parcel labels are perfect for professional packaging where appearance matters. Whether you're a small business or a creative brand, these clear labels provide a sleek, printed-on look.
Designed to virtually disappear on application, they’re great for light-coloured parcels or boxes with custom branding. The labels offer excellent print quality and blend seamlessly with your packaging.
Made from durable inkjet-coated polyester, these labels are strong, stylish, and smudge-free—ensuring your parcels arrive looking sharp.
With Avery Design & Print software, you can customise your clear labels with logos, return addresses, or unique designs using free templates or your own creations for standout delivery branding.
Alternative Products
-
Product Code: 39066240 Stock Available
-
Product Code: 82798313 Stock Available
-
Product Code: AV10623138 Stock Available
-
Product Code: AV8150917 Stock Available
-
Product Code: 39065545 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-500 [500 Labels]Product Code: 31771936 Stock Available
-
Product Code: 31772247 Stock Available
-
Product Code: 905084135 Stock Available
-
Product Code: 403863711 Stock Available
-
Product Code: 307553171 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 2 per Sheet 199.6x143.5mm Opaque White Ref L7168-250 [500 Labels]Product Code: 340690163 Stock Available
-
Product Code: 307550251 Stock Available
-
Avery Parcel Labels Laser Jam-free 1 per Sheet 199.6x289.1mm Opaque White Ref L7167-100 [100 Labels]Product Code: 307540171 Stock Available
-
Product Code: 307530166 Stock Available
